Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Poznan, 1981, Odsloniecie pomnika Poznanskiego Czerwca 1956 z udzialem Lecha Walesy. fot. Bogdan Borkowski/FORUM

Krwawy czwartek

Elżbieta Szumiec-Zielińska

Ponad 10 tys. żołnierzy wysłała władza ludowa przeciwko protestującym robotnikom w Poznaniu w czerwcu 1956 r.

Wojsko dysponowało m.in. ok. 420 pojazdami pancernymi i opancerzonymi, 800 samochodami i 31 działami pancernymi, sześcioma armatami przeciwlotniczymi i 70 motocyklami.  Protestujący mieli ok. 300–400 sztuk broni. Stosunek broni palnej cywilów i mundurowych wynosił 1:90. Dla porównania, zimą 1945 r. gen. Wasilij Czujkow, dowódca 8. Armii Gwardii szturmującej Festung Posen, miał ponad setkę wozów bojowych oraz artylerię i lotnictwo.

29 czerwca 1956 r. Polska Agencja Prasowa donosiła: „W dniu 28 bm. doszło do poważnych zaburzeń na terenie miasta Poznania. Od pewnego czasu agentura imperialistyczna i reakcyjne podziemie starały się wykorzystać trudności ekonomiczne i bolączki w niektórych zakładach Poznania dla sprowokowania wydarzeń przeciwko władzy ludowej. (…) Agentom wroga udało się sprowokować zamieszki uliczne.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?