Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

REUTERS/Chip East (UNITED STATES)

Droga do zatracenia

Hubert Kozieł

Swymi działaniami przyczyniły się do wybuchu kryzysu. Teraz narażają się Unii Europejskiej. Wiele jednak wskazuje, że jeszcze przez długo mogą trząść rynkami

Agencje ratingowe zabrały się za możnych tego świata. Moody’s oraz Standard & Poor’s zapowiedziały, że mogą pozbawić USA najwyższej oceny kredytowej AAA. W międzyczasie, wraz z Fitch Ratings, innym członkiem ratingowej wielkiej trójki, mocno zdenerwowały europejskich polityków, degradując Portugalię, Irlandię oraz Grecję.

Decydenci z Brukseli w odpowiedzi na to sięgnęli po szowinistyczną retorykę. – To dosyć dziwne, że rynek ratingów jest zdominowany tylko przez trzech graczy, z których ani jeden nie pochodzi z Europy. Mogą oni być uprzedzeni, jeśli chodzi o ocenianie ryzyka kredytowego w Europie – głośno rozmyślał José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej. Robił to dzień po tym, jak jeden z tych trzech pozaeuropejskich graczy obniżył aż o cztery stopnie, do poziomu śmieciowego, rating jego ojczystej Portugalii.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Wojciech Romański

W smoczym kręgu