Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Pirelli, które za ok. 70 mln euro przez trzy lata będzie dostarczać opony dla wyścigówek F1, specjalnie dla kibiców oznacza gumy kolorami: pomarańczowym opony deszczowe, jasnoniebieskim mieszanki przejściowe na tor przesychający, żółtym mieszanki miękkie, czerwonym – supermiękkie, białym – gumy o pośredniej twardości i srebrnym opony twarde.


Kobiety prowadzą bezpieczniej. Ze statystyk policji za 2010 r. wynika, że kobiety są bezpieczniejszymi kierowcami – niecałe 4 proc. mandatów dla pijanych kierowców otrzymały przedstawicielki płci pięknej, wśród sprawców wypadków kobiety stanowią niecałe 20 proc., zaś wśród sprawców wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym to 11 proc. W pierwszych czterech miesiącach br. na polskich drogach zginęło ponad tysiąc osób (o 20 proc. więcej niż w 2010 r.) i 12,5 tys. odniosło rany w ponad 10 tys. wypadków. 1 lipca rusza system fotoradarowy, który ma zmniejszyć liczbę wypadków i ofiar. System automatycznie robi zdjęcie przekraczającego prędkość auta i wysyła je wraz z mandatem właścicielowi samochodu.

W  Polsce wzdłuż dróg krajowych montowane są bariery według obowiązującej od 2010 r. normy. Gdyby takie bariery zabezpieczały rajd Ronde di Andora, Robert Kubica wyszedłby z lutowego wypadku bez szwanku – wynika z testu przeprowadzonego 24 czerwca w Instytucie Badawczym Ochronnych Systemów Ibos w Inowrocławiu.

Vel Satis, najdroższy model Renault, może znów pojawić się w sprzedaży – będzie to wersja zaprezentowanego niedawno Samsunga SM7. Mniejszy model, oznaczony w Korei symbolem SM5, oferowany jest w Europie pod marką Renault Latitude.

Volkswagen, podobnie jak Volvo i Mercedes, przygotował prototypowego automatycznego kierowcę. Utrzymuje auto w pasie ruchu, zachowuje odstęp, stałą prędkość i stosuje się do ograniczeń prędkości. Umożliwia jazdę w korku lub na autostradzie. System wykorzystuje już stosowane w autach czujniki: radary, skanery laserowe, czujniki ultradźwiękowe i elektroniczny horyzont. Program badawczy wsparty przez UE kosztował 28 mln euro, z czego przemysł samochodowy wpłacił 7 mln.
Po pięciu miesiącach na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych w Europie modeli jest VW Golf – wynika z danych brytyjskiej firmy Jato. W Europie klienci kupili 210,5 tys. golfów, na drugim miejscu z wynikiem 162,5 tys. aut znalazł się Ford Fiesta, a na trzecim VW Polo (156,6 tys.).

Każdy może zamontować w aucie czarną skrzynkę – kosztujący 650 zł netto rejestrator na karcie pamięci zapisuje przebytą trasę oraz obraz z kamery. W zależności od pojemności pamięci można nagrać od 90 do 1440 min jazdy. Urządzenie przyssawką mocuje się do szyby i podłącza do zasilania podobnie jak ładowarkę telefonu.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO