Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Czerwoni i brunatni nago

Piotr Semka

W latach 20. niemieccy komuniści i naziści stoczyli wojnę o duszę ruchu nudystów. Wygrali naziści, którzy włączyli „wolną kulturę ciała” do systemu III Rzeszy

Wszystko zaczęło się od niemieckiego romantyzmu. Hasło powrotu do natury, pochwała dzikości, spontaniczności – wszystko to sprowokowało w paru krajach europejskich powstanie idei nudyzmu. Ale najsilniej nowy ruch rozkwitł w Niemczech, gdzie od końca XIX w. niemieccy zwolennicy kultu nagiego ciała stworzyli silny i dynamiczny ruch.

Jego korzenie sięgają okresu rozkwitu stowarzyszeń gimnastycznych w czasie okupacji napoleońskiej, które spełniały rolę ruchu oporu przeciw Francuzom. Potem w epoce Bismarcka doszedł kult biologizmu i wreszcie zainteresowanie ludzkimi rasami – połączone z kultem neogermanizmu lub antyku. W pierwszym przypadku nagość kojarzono z ideą nordyckiej doskonałości i piękna, w drugim zaś starożytny sztafaż był furtką dla zwolenników swobód dla homoseksualistów. Lewica i humaniści, na czele z postępowymi lekarzami, widzieli z kolei w kulcie nagiego ciała powrót do ludzkiego braterstwa i symbol odrzucania barier klasowych. Tworzono kontrast – zadymione fabryczne miasta i czysta natura, którą w pełni można chłonąć tylko nago.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?