Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Grunt to nie ufać ekspertom

Igor Zalewski

Kult tak zwanych specjalistów jest zadziwiający. Np. mądrość ekspertów od gospodarki jest zdecydowanie przereklamowana

Grecja, jak wiadomo, żyje cięciami i strajkiem generalnym. Ale nie tylko. Telewizyjnym przebojem jest historia pewnego starszego pana, u którego lekarze w USA zdiagnozowali raka. Miał pożyć rok, góra półtora. Postanowił umrzeć w ojczyźnie, więc wrócił do Grecji. To było 30 lat temu. Teraz właśnie skończył 100 lat. – I co na to ci, którzy przepowiadali panu rychłą śmierć? – pytają go gospodarze kolejnych talk-show.


– Nie wiem. Już dawno umarli – odpowiada dziarski starzec.
Ta sympatyczna historyjka to woda na młyn mojej nieufności do specjalistów. Ekspertom, którzy wszystko wiedzą i pewnym tonem przewidują, co nastąpi, zawsze mam ochotę dedykować słowa pewnego członka zarządu IBM. W roku 1942 stwierdził on z całą mocą: na świecie istnieje zapotrzebowanie na zaledwie kilka komputerów. Jeśli to prawda, to prawie wszystkie należą do mnie.
Kult, jakim otaczani są tak zwani specjaliści, jest zadziwiający. Na przykład spiżowa wiedza ekonomistów zawsze jest przeciwstawiana populistycznej ignorancji polityków. Absolutnie nie bronię polityków, to najczęściej niedouczeni cynicy bez wyobraźni, skupieni na bieganiu po telewizjach i pisaniu blogów. Ale mądrość speców od gospodarki jest zdecydowanie przereklamowana. Taki Alan Greenspan jako szef Rezerwy Federalnej latami dorzucał chrustu na stos, na którym w końcu zapłonął gigantyczny płomień kryzysu, ale wciąż ma opinię półboga.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej