Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Joseph Ratzinger AFP PHOTO HO

Ratzinger: umysł szeroko otwarty

Benedykt XVI paradoksalnie łączy w sobie chrześcijańskiego radykała i konserwatystę

Ks. Robert Skrzypczak

Dzień święceń kapłańskich Josepha Ratzingera i jego brata Georga 29 czerwca 1951 r. w katedrze we Fryzyndze ówczesny prefekt seminarium Alfred Läpple zapamiętał w ten sposób: „Również ja, po kardynale Faulhaberze, jak i wszyscy inni obecni kapłani ustawiłem się w szereg, by nałożyć mu ręce na głowę. On w tym momencie podniósł głowę i powiedział do mnie: »dziękuję«. Po mszy, on, jego rodzice i siostra Maria przyszli do mojego pokoju. Powiedziałem wówczas: »Drogi Josephie, teraz ty mi udziel swego błogosławieństwa«”. Tak przed 60 laty narodził się do kapłaństwa przyszły papież Benedykt XVI.

Trudne seminarium

4 lub 5 stycznia 1946 r. w największej sali (roter Saal), jaka była w seminarium we Fryzyndze, ustawiono ławki i krzesła, na których zasiadło 60 nowo przyjętych alumnów. Przywitał ich w imieniu władz seminaryjnych rektor ks. Michael Höck. Wśród owych 60 chłopców byli także dwaj bracia Ratzinger. W pewnym momencie po skończeniu oficjalnej inauguracji roku akademickiego, jak wspomina Alfred Läpple, podszedł do niego jeden z młodzieńców i powiedział: „Nazywam się Joseph Ratzinger i mam do księdza kilka pytań”. Jednym z nich było: „Jak zdołałeś zachować wiarę podczas całej tej wojny?”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?