Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

Woman reading on beach

Wszystkie strony wakacji

Wojciech Lada

Jakie książki zabieramy na wypoczynek? Przeprowadziliśmy ankietę, a odpowiedzi skonfrontowaliśmy ze spojrzeniem wydawców i autorów. Odpowiedzi wcale nieoczywiste

Wnętrze księgarni na warszawskim Dworcu Centralnym nie pozostawia wątpliwości, że rozpoczął się właśnie sezon wyjazdowy. Tłum kłębi się nerwowo, ludzie nieuważnie przebierają w książkach, biorą, co popadnie, szybko płacą i wybiegają w stronę peronów. Szybki zakup tuż przed odjazdem pociągu.

– Skandynawski kryminał i fantastyka, te rzeczy sprzedają się zdecydowanie najlepiej – mówi dziewczyna o urodzie wartej lepszego miejsca. Jakby na potwierdzenie tych słów podchodzi do niej starsza pani z egzemplarzem „Niespokojnego człowieka” Henninga Mankella. Dziewczyna uśmiecha się porozumiewawczo, wskazując na książkę.

Coś z rozmachem

– George Martin, Trudi Canavan, Stieg Larsson i inni Szwedzi – wylicza jednym tchem sprzedawca w Empiku, a jego słowa jak echo powracają w każdej odwiedzanej przez nas księgarni. Czyżby Polacy rzeczywiście zaczytywali się na plażach w opowieściach o trupach zalegających w każdym zakamarku, jak Skandynawia długa i szeroka? Względnie w balladach o czarodziejach i rycerzach zmagających się ze sobą w dziwacznych, fantastycznych światach? A gdzie literatura podróżnicza? Powieści łotrzykowsko-przygodowe czy choćby romanse? Na zdrowy rozum wydawać by się mogło, że właśnie tego rodzaju lektury – lekkie opowieści o barwnych postaciach wpisanych w egzotyczne zakątki świata – będą najpopularniejszym uzupełnieniem urlopowego krajobrazu. Zaniepokojeni postanowiliśmy rzecz sprawdzić.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?