Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Plus dla Solorza-Żaka

Właściciel Cyfrowego Polsatu kupił Polkomtel za ponad 18 mld zł. To największa tego typu transakcja w Polsce. Na bazie Plusa ma powstać sieć ultraszybkiego Internetu

Urszula Zielińska, Karolina Baca

Umowę o sprzedaży Polkomtelu podpisano w zeszły czwartek późnym wieczorem. Niespodzianki nie ma. Nowym właścicielem jednej z trzech największych sieci komórkowych w kraju zostanie Zygmunt Solorz-Żak, który pokonał na ostatniej prostej norweski Telenor i globalny fundusz Apax (szwedzka TeliaSonera wycofała się 10 czerwca).

Bezpośrednio po podpisaniu umowy z samym Solorzem-Żakiem nie udało nam się skontaktować. Przez ostatnich kilka miesięcy wiele razy powtarzał jednak, że to „projekt jego życia” i podporządkował mu wszystkie inne, zadłużając medialną grupę Polsatu.

Najpierw rady nadzorcze Węglokoksu, PKN Orlen, PGE i w końcu także KGHM zaakceptowały wybór inwestora dla operatora Plusa. Następnie w zeszły czwartek wszyscy właściciele Polkomtelu, włącznie z brytyjskim Vodafone, podpisali przedwstępną umowę sprzedaży telekomu na rzecz należącej do Solorza-Żaka spółki Spartan Capital Holding.

Biznesmen chce zbudować ogólnopolską sieć ultraszybkiego mobilnego Internetu, w technologii LTE, łącząc zasoby Polkomtelu z zasobami częstotliwości spółek, które już posiada (Aero 2, Mobyland, CenterNet).

– Już w niedalekiej przyszłości technologia LTE zrewolucjonizuje życie każdego człowieka. Chciałbym, aby Polska była jednym z pierwszych krajów, który będzie korzystał z dostępu do Internetu i innych usług transmisji danych za pośrednictwem najnowocześniejszych technologii – brzmi wypowiedź Solorza-Żaka w informacji prasowej rozesłanej wczoraj przed północą do mediów.

Potwierdziły się też informacje „Rzeczpospolitej”, zgodnie z którymi wycena Polkomtelu w transakcji przekracza 18 mld zł. Dokładnie została ustalona na 18,1 mld zł, z czego 15,1 mld zł to zapłata za akcje, a reszta to wysokość przejmowanego przez inwestora zadłużenia czy dywidenda, jaką Polkomtel jeszcze zapłaci dotychczasowym właścicielom.

Solorz-Żak finansuje transakcję ze środków własnych i kredytów udzielonych przez konsorcjum, w którego skład wchodzą Crédit Agricole CIB, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland, Société Générale Corporate and Investment Banking oraz PKO BP.

Przejęcie Plusa jest największą operacją tego typu w historii naszej gospodarki. Na drugim miejscu wśród megafuzji na polskim rynku jest kupno w ubiegłym roku BZ WBK przez hiszpański Santander od AIB (za ok. 11,7 mld zł). Jest to także jedna z największych transakcji na rynku fuzji i przejęć w naszym regionie w ostatnich latach. Z większymi mieliśmy do czynienia jedynie w Rosji. Jak podaje DealWatch, w 2010 r. za 4,8 mld euro została tam przejęta firma Silvinit.

Właściciele Polkomtelu nie otrzymają pieniędzy za akcje od razu. – Po podpisaniu umowy potrzebna jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mamy nadzieję, że środki z tej transakcji otrzymamy w ciągu kilku miesięcy – zapowiadał Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen.

Paliwowy koncern wraz z pozostałymi polskimi akcjonariuszami Polkomtelu odnotują w tym roku gigantyczne zyski. Na samej sprzedaży akcji zarobią według naszych szacunków 6,5 mld zł. Ponad 5,3 mld zł z tej kwoty trafić może do budżetu państwa w formie podatku od zysku (1,2 mld zł) i w postaci dywidendy.

Grzegorz Bernatek z firmy doradczej Audytel uważa, że przejęcie Polkomtelu pociągnie za sobą dalsze zmiany własnościowe w telekomunikacyjnej branży. Jego zdaniem może to spotkać P4, operatora sieci Play, czy np. Netię. – Netia to taki gracz, którego zakup pozwoli kupcowi od razu zaistnieć na ogólnokrajowym rynku. Mogą się nim zainteresować np. Deutsche Telekom czy hiszpańska Telefonica – twierdzi analityk.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy