Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Stracona szansa

Michał Karnowski

Jest w psychologii pojęcie wyuczonej bezradności. Najczęściej wpędza w nią żona męża, mąż żonę lub oboje – dzieci. Polega na tym, że cokolwiek by się nie zrobiło, reakcją jest krytyka. Z czasem taka wiecznie łajana osoba dochodzi do wniosku, że faktycznie nic nie warto robić, niczego próbować. Staje się apatyczna. A z czasem – bezradna.

O to samo chyba chodzi krytykom tych środowisk, które chcą dojść do prawdy o tragedii smoleńskiej. Jeśli wygłaszają opinie pochopnie – źle. Jeśli przygotują dogłębny, logiczny (co nie znaczy, że nie do dyskusji!) raport – jeszcze gorzej. Sugerują zamach – fatalnie, sieją teorie spiskowe. Pokazują dokumenty, zestawiają fakty, unikają zbyt mocnych słów – to okazują się nudni. I tak dalej.

Zabawa w wyuczanie bezradności osiągnęła apogeum w minionym tygodniu. Raport zespołu Antoniego Macierewicza tuż po prezentacji został przez Stefana Niesiołowskiego uznany za „brednie” i „wymysły człowieka chorego z nienawiści”. Poseł Paweł Olszewski rzucił, że to „przelanie na papier fobii i frustracji” oraz „zawracanie głowy ludziom na wakacjach”.

Cóż, taka widać była propagandowa instrukcja. Nic nowego. Ale odnotujmy i zapamiętajmy, że kiedy opozycja wychodzi z poważną, spokojną analizą w sprawie Smoleńska, dostaje po głowie równie mocno jak wtedy, gdy padają opinie niemądre. Smutne, ale wniosek z tych słów jest jeden: wymienionym wyżej nie chodzi o rzetelną prawdę o Smoleńsku. Im chodzi o wakacje i święty spokój.

Tylko ludzi z PO, którzy tam w błocie skonali, żal. Koledzy chyba o nich zapomnieli. A przy okazji stracili szanse na krok w kierunku ustalenia choćby minimalnej wspólnej prawdy.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez