Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Bohdan Smolen

Zupełnie nie do śmiechu

Piotr Szymaniak

Choć schorowany artysta nie występuje już od kilku lat, nadal wywołuje uśmiech na twarzach. Tym razem niepełnosprawnych dzieci, którym pomaga jego fundacja. Tylko że dobry humor nie wystarcza. Potrzebne są jeszcze pieniądze

Stworzenia Pana Smolenia to fundacja zajmująca się hipoterapią, czyli mówiąc prosto – leczeniem poprzez kontakt z koniem. Satyryk założył ją cztery lata temu we wsi Baranówko, niedaleko Poznania. By tam trafić, na stronie internetowej zamieszczone są współrzędne geograficzne, które można wpisać do nawigacji samochodowej. Te okazują się pomocne, bo w którymś momencie kończy się asfalt i do stadniny dojeżdża się już drogą gruntową. Zanim droga się skończy, jedzie się obok pięknej stadniny należącej do pewnego znanego biznesmana, jednego z najbogatszych Polaków, miłośnika gry w polo. Posiadłość Bohdana Smolenia nie jest ani tak wielka, ani tak okazała, ale obejście jest schludne, a dużemu drewnianemu domowi i ogrodowi trudno odmówić uroku.

Ja nie nawijam

Na pytanie, co robi w takiej głuszy, od lat niezmiennie odpowiada w ten sam sposób: Czekam na tramwaj. Wcześniej mieszkał na obrzeżach Poznania. Gdy miasto się rozrosło, zaszył się głębiej w lesie.

– Ludzie myślą, że ja to już takie kupiłem albo że to wszystko się samo zrobiło. A ile nocy poświęciłem temu, żeby ten mój wymarzony dom tak wyglądał, to tylko ja wiem. Albo ogród: każdy kamień, każdą roślinkę sam samochodem przywoziłem – opowiada Smoleń, siedząc na kanapie w salonie. Nie oprowadzi nas, jak na gospodarza przystało, bo w tym celu trzeba choćby włożyć buty, a on porusza się już z trudem. Noga drętwieje, kolano boli, bez kuli przejdzie najwyżej parę kroków. Jak na człowieka po dwóch udarach to i tak dobrze. – Przecież mogłem być rośliną. A tak, dzięki automatycznej skrzyni biegów, to jeszcze samochód jestem w stanie poprowadzić – cieszy się.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy