Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Fot. Bartosz Jankowski / Fotorzepa

Jakub znowu na wokandzie

Judyta Sierakowska

Nie widać rozwiązania najgłośniejszej sprawy ostatniej dekady. Dzieli ona Polaków i Brytyjczyków. Czy Jakub Tomczak jest winny gwałtu?

Sąd Najwyższy 6 czerwca wznowił postępowanie wobec 28-letniego obecnie Jakuba Tomczaka. Sprawa znowu wróci do Sądu Okręgowego w Poznaniu, który zajmie się dostosowaniem wyroku do warunków polskich. Trzy lata temu ten sam sąd podtrzymał angielski wyrok – w Wielkiej Brytanii Tomczak za pobicie i zgwałcenie 48-letniej Jane H. został skazany na podwójne dożywocie (patrz ramka na końcu tekstu).

Zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem karnym (decyzja podjęta przez posłów jednogłośnie), jeśli kara orzeczona przez obcy sąd przekroczy maksymalny pułap przewidziany w naszym prawie, polskie sądy muszą złagodzić wyrok.

Takim przypadkiem, co przywołano w uzasadnieniu projektu ustawy, jest casus Jakuba Tomczaka wydanego za granicę na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA).

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE