Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

05.05.2011 RZESZOW UL. KS. JALOWEGO II LICEUM OGOLNOKSZTALCACE MATURA Z MATEMATYKI FOT. KRZYSZTOF LOKAJ/FOTORZEPA

Słaby rocznik, radosna szkoła

Piotr Legutko

Jedna czwarta uczniów klas maturalnych oblała w tym roku egzamin dojrzałości. Są szkoły, w których matury nie zdał nikt

Statystycznie rzecz biorąc, tak źle nie było od momentu wprowadzenia egzaminów zewnętrznych. Szczerze mówiąc, tak źle nie było nigdy, także wcześniej. Kto jest temu winien? Opozycja zażądała w tej sprawie zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji. Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej już w godzinę po ogłoszeniu wyników matur podał się do dymisji (ze względów osobistych), ale jego zastępca Mirosław Sawicki sprawę skwitował krótko i po prostu: „To był słaby rocznik”. Najdalej posunął się Piotr Pacewicz, który na łamach „Gazety Wyborczej” zaproponował, by w tej sytuacji maturę zaliczać… wszystkim, bez względu na osiągnięty wynik.

Młodzież się stresuje


Przypomnijmy: żeby zdać maturę, wystarczy 30 proc. poprawnych odpowiedzi z trzech obowiązkowych przedmiotów – polskiego, matematyki i języka obcego. Ten minimalny próg przekroczyło w tym roku 75 proc. maturzystów, o 6 proc. mniej niż w 2010 r. Fatalnie wypadły technika (63 proc. zdanych matur), skompromitowały się, już tradycyjnie, licea profilowane, gdzie tylko połowa uczniów zdała maturę. W szkołach dla dorosłych – również zgodnie z wieloletnią normą – pełny luz: maturę zdał tylko co piąty abiturient.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?