Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

PO i antyklerykalizm

Piotr Gursztyn

Taki biskup jest kompromitacją Kościoła. Biskup, który kłamie, który popiera coś takiego jak działalność Rydzyka. Po co taki biskup jest potrzebny? Niech sobie znajdzie inne zajęcie ksiądz biskup Mokrzycki – oburzał się niedawno Stefan Niesiołowski (PO) pytany o pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja. Jego tyrada dotyczyła metropolity lwowskiego i wieloletniego sekretarza dwóch papieży.

W tym samym wywiadzie dla Radia Zet Niesiołowski stwierdził, że Kościół dziś idzie podobną drogą co biskupi popierający konfederację targowicką. Czy były polityk ZChN zmienił poglądy? Nie, to kierownictwo jego partii postanowiło głośno zagrać na antyklerykalnej nucie. Dorzućmy tu wojnę gdańskiej PO z tamtejszym arcybiskupem Sławojem Leszkiem Głódziem.Co się stało, że PO – członkini Międzynarodówki Chadeckiej – przejęła pomysły i retorykę antyklerykalnej lewicy?

Odpowiedzi trzeba szukać w wydarzeniach zeszłego roku. Jeszcze w styczniu 2010 r. klub PO złożył projekt ustanowienia Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Głównymi wówczas przeciwnikami PO byli PiS i Lech Kaczyński, o którym było wiadomo, że będzie się ubiegał o reelekcję. Kampania zapowiadała się jako licytacja na patriotyzm i przywiązanie do tradycyjnych wartości. Dlatego obie strony bardzo  starały się być widoczne w czasie uroczystości patriotycznych. Także kandydaci prawyborów w PO podkreślali swój konserwatyzm. Punktem zwrotnym było zamieszanie wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Badania sprzed pół roku pokazały, że 66 proc. Polaków nie życzy sobie zbyt dużego wpływu Kościoła na życie publiczne. Jednocześnie tyle samo mu ufa. Stąd słowa, że rząd Tuska nie klęknie przed księdzem, a chwilę potem, że to dlatego, iż będzie klękał przed Bogiem.

Jest jednak temat, w którym można bezpiecznie korzystać z antyklerykalizmu. To stosunek do Radia Maryja i jego założyciela. Prawie 40 proc. Polaków, inna rzecz czy słusznie,  ocenia negatywnie tę stację (żadne inne medium nie ma tak złych notowań). Dlatego PO jeszcze nieraz będzie straszyć o. Rydzykiem.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez