Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Tysiące trupów, czyli patolog idzie na wojnę

Maciej Robert

Gottfried Benn jest klasykiem. U nas pozostawał jednak niemal nieznany

Benn wstrząsnął niemieckim światem literatury w 1912 r., publikując debiutancki arkusz poezji zatytułowany „Kostnica”. Łącząc niewyszukany język berlińskiego slangu z medycznym żargonem (Benn był patologiem i serologiem), młody poeta stworzył prowokacyjny, turpistyczno-groteskowy poetycki spektakl, w którym człowiek jawi się jako odarta z duchowości istota określana  przede wszystkim przez fizjologię i cielesność.Cztery lata później Benn publikuje cykl „Mózgi”, których bohaterem jest Werff Rönne – frontowy lekarz, w dojmujący sposób doświadczający brutalności wojny i uzmysławiający sobie mizerność kondycji ludzkiej.

Rönne, uciekając od świata zewnętrznego w sferę fantazji, stawia na własne samodoskonalenie, co Benn przedstawia w formie  asocjacyjnego ciągu skojarzeń. Jest to proza niezwykle gęsta, pulsująca znaczeniami i licznymi odniesieniami do historii, mitologii, sztuk artystycznych, filozofii, psychologii, przyrodoznawstwa czy  socjologii.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE