Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Lee Scrath PerryAFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK

Mistrz i jego uczeń

Wojciech Lada

Lee „Scratch” Perry i Bill Laswell. Do czego doprowadziło starcie gigantów dubu – klasycznego i nowoczesnego?

Lee „Scratch” Perry dla reggae i dubu jest kimś, kim dla rock and rolla stał się Chuck Berry. Zawsze trochę z boku, skupiony nie na błyszczeniu w świetle fleszy, lecz na poszukiwaniu nowych tropów, tak w muzyce, jak rastafarianizmie. Gdzie doprowadziło go to ostatnie, trudno dociec, jednak jeśli chodzi o muzykę, to  samodzielnie stworzył dub, do jego fanów zaliczali się m.in. Bob Marley, Rolling Stones i The Clash, a i w jego dzisiejszej twórczości nie ma nic archaicznego, choć muzyk liczy sobie 74 lata.„Rise Again” brzmi doskonale. Producentem albumu jest Bill Laswell – genialny basista i heros awangardy, współpracujący m.in. Johnem Zornem, Fredem Frithem czy grupami Masacre i Painkiller. I on należał do wychowanków Perry’ego – gdzieś pomiędzy jazzowo-elektroniczno-rockowymi eksperymentami dawało się wyłowić echa dubu, któremu jednak nadawał zawsze sporo nowoczesnej przestrzeni. W towarzystwie mistrza zachowuje się jednak powściągliwie.

Cała płyta jest bardzo klasyczna – faluje delikatnym jamajskim pulsem,  na którym Perry – jak to Perry – peroruje o swoich duchowych wojażach. Czasem w sposób poważny, kiedy indziej korzystając z języka groteski, zawsze  mądrze. Dokładnie taki, jakiego można oczekiwać od faceta, który pół życia wypełnił narkotykami i alkoholem, a przez drugą jego połowę zastanawiał się, czy to, czego wówczas doświadczył, było prawdziwe. Laswell nie wtrąca się w te rozważania. Gra bez ekstrawagancji – ważny jest rytm, a nie popisy – brzmieniu całości nadaje zaś co najwyżej przestrzeni, głębi i, drobnymi smaczkami produkcyjno-aranżacyjnymi, dramaturgii.

Efekt jest taki, że choć trudno tu mówić o nowoczesnym czy niekonwencjonalnym graniu, płyta jest niesłychanie wytrawna. Po prostu rasowy reggae dub, na tyle dobry sam w sobie, że niemal nie zauważa się osobowości zaproszonych gwiazd, takich jak Bernie Worrell (Parliament-Funkadelic, Talking Heads) czy Tunde Adebimpe z TV On The Radio.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość