Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Kiedy władza nie myśli o przegranej

Paweł Lisicki

Na czym polega uczciwa demokracja? Z pewnością jej warunkiem musi być zapewnienie opozycji równego z rządzącymi dostępu do opinii publicznej. Tylko wtedy spór polityczny ma sens. W Polsce od dłuższego czasu można dojść do przekonania, że w grze o władzę Platforma Obywatelska gra znaczonymi kartami. Nie dość, że łatwiej jej zdobyć poparcie wielkiego biznesu i że może liczyć na sympatię zdecydowanej większości mediów, to jeszcze postanowiła utwierdzić przewagę, dokonując zmian ustawowych. Ich skutkiem musiało być poważne ograniczenie szans opozycji, dla której kampanie na billboardach i spoty telewizyjne były i są jedynym na masową skalę sposobem dotarcia do wyborców.

Dlatego dobrze, że Trybunał Konstytucyjny odrzucił zmiany przygotowane przez większość rządową. Sędziowie okazali się  lepszymi strażnikami reguł niż rządzący politycy. Ci zachłysnęli się sukcesami, dali uwieść kolejnym wizerunkowym zwycięstwom. Zapomnieli, że władza, która dąży do pełnej kontroli i która nie umie godzić się z możliwością przegranej, degeneruje się. Oby rozstrzygnięcie Trybunału było dla rządzących kubłem zimnej wody.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy