Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z konstytucją?

Piotr Zaremba

Gdy Donald Tusk zapowiadał powstanie w Sejmie Komisji Konstytucyjnej, wszyscy sądzili, że nie wyniknie z tego nic. On sam poruszał temat ustroju wtedy, kiedy potrzebny był mu temat zastępczy. Platforma Obywatelska chciała najwyżej lekko osłabić prezydenta – co przestało być potrzebne, gdy jej polityk zdobył ten urząd.

Ale Komisja znalazła sobie cel – napisanie tzw. rozdziału europejskiego. Dzięki taktowi przewodniczącego Jarosława Gowina stała się miejscem w polskiej polityce wyjątkowym – współpracy i sensownych kompromisów.

Napisano zbiór przepisów dających nam narzędzia do obrony naszego interesu w Unii Europejskiej. Partie liberalne i lewicowe wyszły naprzeciw postulatom Prawa i Sprawiedliwości. Jeszcze w ostatnim tygodniu dopisano artykuł, dzięki któremu posłowie opozycji będą mogli poddać umowę międzynarodową przed ratyfikacją badaniu w Trybunale Konstytucyjnym – czy nie uchybia polskiemu prawu. Brakuje jednego: przyjęcia tego projektu, chwalonego z prawa i z lewa, przez parlament. Premier Tusk zwleka z decyzją, bo nie wie, czy kompromis z opozycją przyda mu się w kampanii. Zdecydować ma rozmowa z prezydentem, który zgłosił pierwotny projekt rozdziału i wolałby, aby prace Komisji nie poszły na marne. Miejmy nadzieję, że interes państwa wygra z partyjnym egoizmem.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość