Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

KONCERT MADELEINE PEYROUX. FOT. MAGDA STAROWIEYSKA/FOTORZEPA

Melancholiczka z talentem

Adam Ciesielski

Peyroux zaczynała od śpiewania na ulicach. Zdarza się jej znikać na dłużej, ale wraca zawsze dobrymi płytami

Kariera Madeleine Peyroux pełna jest zaskoczeń. Dziewczyna z Georgii dorastała w Kalifornii i Nowym Jorku, ale zaistniała w Paryżu, gdzie utrzymywała się ze śpiewania na ulicach. Jako 17-latka dołączyła tam do grupy Lost Wandering Blues and Jazz Band, by przez wiele lat występować z nią w Europie i USA.

W 1996 r. wydała płytę „Dreamland”, nagraną w towarzystwie m.in. Vernona Reida, Marka Ribota i Jamesa Cartera. Album, który ujawnił urok jej przeżartego dymem głosu, rozszedł się w imponującej jak na debiutantkę jazzową liczbie 200 tys. egzemplarzy. Artystka porównywana nieraz do Lady Day nadal od czasu do czasu lubi sobie z kolegami pośpiewać na ulicy, ale zawsze wraca na estrady.

Drugi album – „Careless Love” – wydała po ośmioletniej przerwie w 2004 r. Ta płyta, z coverami m.in. Cohena, Williamsa i Dylana, rozeszła się w milionowym nakładzie. Producentem najnowszej, szóstej już płyty Peyroux „Standing On The Rooftop” jest Craig Street, który wcześniej firmował albumy m.in. Cassandry Wilson i k.d. lang.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO