W sieci prognoz
Pogoda zwariowała. W ciągu doby sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Częściej niż kiedykolwiek pytamy: jaka będzie pogoda? Czyja odpowiedź jest najtrafniejsza?
Średnia oglądalność prognozy pogody po „Wiadomościach” w telewizyjnej Jedynce wynosi 3,8 mln Polaków. Prognozę emitowaną po TVN-owskich „Faktach” ogląda blisko 2,7 mln telewidzów, natomiast pogodę w Polsacie – średnio 2,5 mln ludzi. Zwykle ich liczba rośnie w okresach wzmożonych wyjazdów: przed świętami, majówkami, długimi weekendami. I gdy występują groźne lub nietypowe dla danej pory roku zjawiska atmosferyczne. Teraz mamy jedno i drugie, więc oglądalność prognoz pogodowych bije rekordy.
– Odzwierciedla to także liczba e-maili, które przychodzą do mnie po wieczornych programach na żywo. Widzowie chcą wiedzieć, jaka będzie pogoda zwłaszcza w rejonach atrakcyjnych turystycznie, a więc w górach czy nad morzem. Wiele jest listów w stylu: „Panie Tomku, kiedy ta pogoda się poprawi, bo wyjeżdżamy nad morze całą rodziną” – mówi Tomasz Zubilewicz, prezenter pogody, ale jednocześnie meteorolog i geograf z TVN Meteo. Z prognoz przygotowywanych przez ten zespół korzystają także TVN i TVN24.