Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Bawełna nie jest królem

Rafał A. Ziemkiewicz

Niewolnictwo, nie łudźmy się, nie dlatego zostało przez cywilizację Zachodu zarzucone, że jest niemoralne

Najlepszym przykładem są USA. Ich feudalne południe upadło wcale nie dlatego, że przegrało wojnę – to był tylko skutek słabości, nie jej przyczyna – ale dlatego, że nie było sobie w stanie poprawić swej ekonomiki, obciążonej ogromnymi kosztami siły roboczej.

Niewolnika trzeba było najpierw odłowić gdzieś w dalekiej Afryce, potem przewieźć go przez Atlantyk, ponosząc przy tym koszty kajdan, pensje strażników oraz strat sięgających jednej trzeciej, a nierzadko połowy transportowanych (przepraszam, że to brzmi tak bezdusznie, ale rozważamy sprawę w gospodarczym aspekcie). Wszystkie te koszty płacił nabywca niewolnika, a potem musiał jeszcze przyuczyć go do pracy, zadbać o jego dach nad głową i jedzenie, o ubranie, zorganizowanie mu czasu wolnego etc.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?