Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Kreml-FPM-Getty-Images

Ziemia zaczyna się od Kremla

Piotr Skwieciński

Plany rozbudowy Moskwy wywołują bardzo mieszane uczucia. Ale jest to konieczność, gdyż miasto dusi się w sobie

Włodzimierz Majakowski ujął to wstrząsająco jednoznacznie. W przeznaczonym dla radzieckich dzieci wierszyku napisał: „Начинается земля, как известно, от Кремля”. Czyli: jak wiadomo (bo to przecież takie oczywiste!) ziemia, ta rosyjska, jak i planeta Ziemia, bo pionierzy – adresaci wiersza właśnie wybierają się w podróż po całym świecie – zaczyna się od Kremla… To zdanie zawiera wiele. Mieści w sobie bolszewickie, ale wyrosłe na starych rosyjskich korzeniach przekonanie o naturalnym światowym prymacie Rosji. Zawiera – chyba przede wszystkim – głęboko utrwaloną wizję ustroju Rosji, w której środku jest Kreml. Kreml, gdzie podejmuje się wszystkie decyzje i do którego tradycyjny Rosjanin miał (resztki tego można czasem dostrzec i teraz) mistyczny stosunek.

A te koncepcje symbolicznie potwierdza konstrukcja Moskwy, której też można się w zdaniu Majakowskiego doczytać. Konstrukcja, w której niemalże geometrycznym środku jest Kreml, od którego miasto rozchodzi się promieniście, ulicami, poprzecinanymi kolejnymi kolistymi bulwarami.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez