Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Lekcja politycznej (nie)odpowiedzialności

Paweł Lisicki

Odpowiedzialność polityczna to jedna z najważniejszych kategorii w systemie demokratycznym. Polityk musi ponosić konsekwencje swoich działań i zaniechań. I to nawet jeśli winny jest nie on sam, ale jego podwładni. Nic nie podważa też bardziej wiary w sprawiedliwość i prawość państwa niż poczucie bezkarności. Im wyższe stanowisko, tym surowsze wymagania i tym mniejsza ochrona w przypadku przewinień. Pięknie brzmi, nieprawdaż?

To teoria. A teraz praktyka. Uroczystość w pałacu. Obecni prezydent, premier, ministrowie. Bronisław Komorowski mówi  o wielkich dokonaniach. Słychać wyrazy uznania, strumienie lukru spływają powoli. Na twarzy bohatera uroczystości powinna malować się duma. Przecież tak docenia się najlepszych. I tylko uważny obserwator mógłby dostrzec, że to nie spotkanie z okazji przyznania Bogdanowi Klichowi Orderu Orła Białego. Nie, jeszcze nie teraz. Tym razem chodziło o dymisję. Oto jak wygląda odpowiedzialność polityczna po polsku. Minister, który nadzorował 36. pułk lotnictwa – rozwiązany przez premiera – odchodzi ze stanowiska chwalony i oklaskiwany.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej