Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Charles Aznavour AFP PHOTO / BERTRAND LANGLOIS

Popularniejszy od Elvisa

Adam Ciesielski

Charles Aznavour wydał nowy album. Udowadnia nim, że klasy i talentu artysty czas nie dotyka zupełnie

W  maju skończył 87 lat. Blisko 70 z nich spędził na scenie. Jest autorem i wykonawcą blisko 1000 piosenek, jako aktor zagrał w 60 filmach, m.in. w tak znanych jak „Taksówką do Tobruku” czy nagrodzonym w 1979 r. Złotą Palmą „Blaszanym bębenku”.

W wywiadzie, jakiego udzielił w 2009 r., pytałem Aznavoura m.in. o to, jak całe lata udawało mu się łączyć estradę z filmem.– Zawsze żyłem szybko i lubiłem odmiany – wyznał artysta. – Koordynacja moich licznych tras koncertowych z wyjazdami na plany filmowe wymagała ekwilibrystyki, bo przecież miałem i mam do dziś obowiązki rodzinne (z trzech małżeństw ma czterech synów, dwie córki i gromadkę wnucząt – przyp. red.). Ale taka podwójna przygoda była nie lada frajdą.

To szczere zwierzenie, wszakże na starcie nic światowych sukcesów nie zapowiadało. Urodzony w 1924 r. w Paryżu syn emigrantów ormiańskich miał tysiące powodów do kompleksów. Długo nie doceniano jego głosu, a z uwagi na niski wzrost nie wróżono powodzenia na scenie. Ale Aznavour był uparty i miał szczęście. Wiele skorzystał na współpracy ze swymi idolami – Edith Piaff i Charles’em Trenetem, ale szybko znalazł własny styl. Od lat 60. XX w. jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci światowej rozrywki. Takie jego przeboje jak „Emmenez-moi”, „La Boheme”, „Isabelle”, „La Mamma” czy „She” zna każdy. W 1998 r. w plebiscycie CNN i magazynu „Time” został ogłoszony Artystą Estradowym XX w., otrzymując przy tym więcej głosów niż Elvis Presley czy Bob Dylan.

Z bezustannymi trasami pożegnał się śpiewak tournée trwającym od 2006 do 2010 r. – Ale pojedyncze koncerty będę dawał nadal – zapewnia. – Będę miał przy tym więcej czasu na sprawy związane z pomocą dla tak bliskiej memu sercu Armenii – ciężko doświadczonej przez historię ojczyzny moich rodziców.

Na najnowszej płycie dzieli się z nami artysta doświadczeniami kogoś, kto z przyjemnością wędruje przez życie. Jak w kalejdoskopie zmieniają się klimaty i tempa piosenek śpiewanych głosem o brzmieniu nie do podrobienia.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?