Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

PHOTO: EAST NEWS/POLFILM FARAON REZYSER: JERZY KAWALEROWICZ BARBARA BRYLSKA

Baza ostatniego ratunku

Z Agnieszką Polanowską z Zespołu Dokumentacji Historyczno-Filmowej Filmoteki Narodowej rozmawia Jolanta Gajda-Zadworna

Półki pełne teczek wywołują emocje. Wypchane dokumentami sprzed lat sugerują kopalnię tajemnic. Czasem niewygodnych. Czy tak jest w tym przypadku?

Zespół Dokumentacji Historyczno-Filmowej FN, w którym się znajdujemy, jest rzeczywiście kopalnią często niezwykle intrygujących informacji, ale są one dostępne dla każdego. Nie trzeba specjalnych przepustek, by się z nimi zapoznać.

Były jednak wśród nich materiały, które zainteresowały IPN?

Tak, dokumenty z czasów współpracy Zbigniewa Nienackiego z służbami bezpieczeństwa. Można o niej przeczytać m.in. w biografii pisarza, która ukazała się kilka lat temu. Także o serii oszczerczych artykułów stworzonych na zlecenie UB. Ukazywały się one w 1957 r. w „Głosie Robotniczym”. Zbigniew Nowicki (prawdziwe nazwisko autora – przyp. red.) podpisywał je innym pseudonimem – Ewa Połaniecka. Podstawą tych tekstów stały się okrojone i spreparowane akta bezpieki, a obiektem ataku tytułowy bohater cyklu kpt. Stanisław Sojczyński ps. Warszyc, żołnierz podziemia, a po wojnie dowódca antykomunistycznej organizacji.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE