Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

JAROSLAW GOWIN FOT. JERZY DUDEK / FOTORZEPA

Moralna schizofrenia

Maciej Miłosz

Pogawędka Z Jarosławem Gowinem, posłem PO, politologiem, filozofem

Adam „Nergal” Darski, lider grupy Behemoth na koncercie w 2007 r. podarł Biblię i nazwał ją „księgą kłamstw”. Został oskarżony o znieważenie uczuć religijnych, a Sąd Rejonowy w Gdyni go uniewinnił.

W Polsce zaczyna się taka sama schizofrenia moralna jak na Zachodzie. Sądy są bardzo surowe, gdy chodzi o naruszanie praw roszczeniowych mniejszości, np. homoseksualnych, a przez palce patrzą na naruszania praw większości, zwłaszcza chrześcijan.

Sędzia potraktował podarcie Biblii jako „formę sztuki” kierowaną do określonej i hermetycznej publiczności.

Mnie to nie przekonuje. Ciekaw jestem, czy sędziowie w Polsce podejmowaliby takie same decyzje, jeśli kwestia dotyczyłaby Koranu. Mam wrażenie, że panuje dużo większe przyzwolenie na naruszanie symboliki chrześcijańskiej.

Po tym, jak w Danii ukazały się karykatury Mahometa, na Bliskim Wschodzie szturmowano jej ambasady. Chrześcijanie powinni reagować jak muzułmanie?

Oczywiście, że nie. Odpowiedzią nie powinna być przemoc, a mobilizacja opinii społecznej, chrześcijańskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej