Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

JAROSLAW GOWIN FOT. JERZY DUDEK / FOTORZEPA

Moralna schizofrenia

Maciej Miłosz

Pogawędka Z Jarosławem Gowinem, posłem PO, politologiem, filozofem

Adam „Nergal” Darski, lider grupy Behemoth na koncercie w 2007 r. podarł Biblię i nazwał ją „księgą kłamstw”. Został oskarżony o znieważenie uczuć religijnych, a Sąd Rejonowy w Gdyni go uniewinnił.

W Polsce zaczyna się taka sama schizofrenia moralna jak na Zachodzie. Sądy są bardzo surowe, gdy chodzi o naruszanie praw roszczeniowych mniejszości, np. homoseksualnych, a przez palce patrzą na naruszania praw większości, zwłaszcza chrześcijan.

Sędzia potraktował podarcie Biblii jako „formę sztuki” kierowaną do określonej i hermetycznej publiczności.

Mnie to nie przekonuje. Ciekaw jestem, czy sędziowie w Polsce podejmowaliby takie same decyzje, jeśli kwestia dotyczyłaby Koranu. Mam wrażenie, że panuje dużo większe przyzwolenie na naruszanie symboliki chrześcijańskiej.

Po tym, jak w Danii ukazały się karykatury Mahometa, na Bliskim Wschodzie szturmowano jej ambasady. Chrześcijanie powinni reagować jak muzułmanie?

Oczywiście, że nie. Odpowiedzią nie powinna być przemoc, a mobilizacja opinii społecznej, chrześcijańskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość