Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Hans Neleman getty images

Problem na początek

Monika Janusz-Lorkowska

Przełączanie mózgu z trybu „reset” na tryb „pracuj” powinno się odbywać powoli i ostrożnie

Tak jak dla nurka niebezpieczne jest szybkie wynurzanie się z wody, a dla pilota i pasażerów zbyt raptowne podchodzenie do lądowania, tak w przypadku osoby zmieniającej otoczenie i sposób funkcjonowania proces ten powinien odbywać się pomału. Psycholodzy pracy uwrażliwiają, by pamiętać o tym podczas powrotów z wakacji.

– Zawozimy mózg na urlop i włączamy mu tryb „reset” – mówi dr Jacek Santorski, psycholog i psychoterapeuta, autor m.in. wydanej właśnie książki „Życiowe aikido”. – Potem przywozimy go z powrotem i nie możemy od razu odpalić guzika „pracuj”. W mózgu zachodzi mnóstwo procesów chemicznych. Trzeba dać głowie czas na dopasowanie się do kolejnej, nowej sytuacji.

Według badań na powrót do pracy na pełnych obrotach potrzebujemy minimum czterech godzin. W praktyce zaś około półtora dnia.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO