Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

REUTERS/Jason Lee

Najcenniejsze jabłko na świecie

Aleksandra Stanisławska

Z małego producenta komputerów Apple wyrosło na najbardziej wartościową firmę świata. A wszystko dzięki Steve’owi Jobsowi

Ten sierpień był dla Apple przełomowy. Najpierw producent iPhone’ów stał się najbardziej wartościową firmą świata, wyprzedzając giganta paliwowego Exxon Mobil. Dwa tygodnie później rezygnację ogłosił charyzmatyczny dyrektor generalny Steve Jobs, który kierownictwo firmy pozostawił Timowi Cookowi. Kurs akcji firmy raz zwyżkował, raz spadał. Analitycy od razu zaczęli snuć mroczne wizje losów osieroconego koncernu.

– Jobs to wizjoner, ale przecież pozostanie w radzie nadzorczej firmy – uspokaja Magda Borowik, analityk International Data Corporation (IDC). – Osoba Tima Cooka według mnie gwarantuje precyzyjne i niezakłócone wykonanie strategii, której autorem jest Jobs.

Cook zastępował szefa już wielokrotnie, np. gdy Jobs przebywał na urlopach zdrowotnych. Od około ośmiu lat szef Apple cierpi na raka trzustki. Cook dzierży stery firmy od stycznia tego roku. O tym, że robi to dobrze, świadczy fakt, iż w tym czasie kurs akcji Apple wzrósł o 62 proc., dzięki czemu koncern stał się najbardziej wartościową firmą świata. Stale przepycha się z Exxonem o pierwszą pozycję. Wartość giełdowa obu spółek oscyluje wokół trudnych do wyobrażenia 335–350 mld dol.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO