Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

AFP PHOTO / Sebastian Derungs

Bezpieczna lokata na trudne czasy

Danuta Walewska

Popyt na żółty kruszec pojawia się zawsze, kiedy zaczyna zagrażać inflacja bądź deflacja

Szwajcarskie rafinerie nie nadążają z przerobem złota. Najbardziej popularne są teraz kilogramowe sztabki. Do złudzenia przypominają „sztabki” czekolady sprzedawane na szwajcarskich lotniskach. Tyle że ważą o wiele więcej. A każdy kupujący musi zostać dokładnie sprawdzony.

– Fascynacja złotem trwa praktycznie od początku cywilizacji. I tak naprawdę trudno jest ją wytłumaczyć. Złota nie można zjeść, nie można z niego nic zbudować, a mimo tego ludzie chcą je gromadzić – mówi Bernhard Schnelmann, dyrektor działu metali szlachetnych w rafinerii Argor Heraeus w Mendizio na jeziorem Lugano.

Na świecie rocznie produkuje się 2,5 tys. ton złota. Około dwóch ton idzie bezpośrednio do pracowni jubilerskich, zaś 500 tys. ton zazwyczaj staje się przedmiotem handlu.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe