Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

AFP PHOTO / LOUISA GOULIAMAKI

Dwie Europy a sprawa polska

Rafał A. Ziemkiewicz

Kryzys wzmocni Unię Europejską, bo powstaje konstrukcja od obecnej Unii skuteczniejsza. Zabije, bo ta konstrukcja niewiele ma wspólnego z pierwotnymi ideami wspólnoty. Gdzie wtedy znajdzie się nasz kraj?

Być może gdyby zdołano przeforsować traktat konstytucyjny szybciej, sytuacja rozwinęłaby się inaczej, co zresztą niekoniecznie znaczy, że lepiej. Ale długotrwałość starań o narzucenie państwom wspólnoty eurokonstytucji sprawiła, że – jak to często w historii bywa – nowe prawo weszło w życie już martwe. Idea europejskiego tygla narodów, w którym wytworzy się europejskie społeczeństwo połączone wspólnotą rozumianych na specyficznie europejski sposób praw obywatelskich pod wspólną europejską władzą niepostrzeżenie odłożona została do lamusa historii, trudno nawet powiedzieć, przez kogo najpierw – przez oligarchie i grupy interesów państw narodowych czy przez masy wyborców kierujące się podczas decyzji narodowymi egoizmami,  a nie postulowanym interesem wspólnoty. Gospodarcza niewydolność Europy, obok jej niewydolności demograficznej, miała tu w każdym razie znaczenie decydujące. A kryzys walutowy sprawił, że przestało być możliwe dalsze udawanie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy