Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z Libią?

Marek Magierowski

Dla wielu przywódców Zachodu to, co dzieje się dziś w Libii, jest powodem do satysfakcji. Odchodzi satrapa mający na sumieniu kilka krwawych zamachów terrorystycznych i tysiące niewinnych ofiar. Ważny kraj świata muzułmańskiego ma szansę wejść na drogę demokracji i dać przykład innym. NATO, mimo początkowych kłopotów, spełniło swoje zadanie, co na pewno podbuduje nie najlepsze ostatnio morale tej organizacji. Ale „nowa” Libia to także zagadka, która może już niedługo przyprawić o ból głowy Baracka Obamę, Davida Camerona czy Nicolasa Sarkozy’ego.

Eksperci od Libii w CIA wytężają zapewne umysły, studiując biografie członków Narodowej Rady Libijskiej i starając się przewidzieć, które plemiona będą wkrótce rządzić w Trypolisie, a którym grozi zemsta ze strony powstańców. Analitycy z brytyjskiego wywiadu z niepokojem śledzą dostawy broni dla rebeliantów, licząc, ile karabinów i środków wybuchowych trafiło w ręce islamskich fundamentalistów. A specjaliści od Maghrebu w zachodnich koncernach naftowych zastanawiają się, z kim należy się teraz układać, by umowy podpisane jeszcze za czasów Kaddafiego były przez nowe władze respektowane. Libia nadal rodzi więcej pytań niż odpowiedzi.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Wojciech Romański

W smoczym kręgu