Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Mario Tama/Getty Images/AFP

Stany nie zapomną 11 września

Jacek Przybylski

Ataki na World Trade Center i Pentagon na zawsze zmieniły USA

Nowy Jork. 11 września 2001 r. Godzina 8.46 rano. Pierwszy pasażerski boeing niczym pocisk z ogromną siłą wbija się w północną wieżę World Trade Center. To początek bezprecedensowego ataku islamskich bojowników na Stany Zjednoczone. Ataku, który na zawsze zmienił Amerykę.

Śmierć 3 tys. osób obserwowało tego dnia ponad miliard ludzi na całym świecie. O kolejnych szokujących wydarzeniach opowiadały dziesiątki reporterów, którzy obok strażaków i policjantów ruszyli wówczas w kierunku płonących nowojorskich Bliźniaczych Wież i zniszczonego skrzydła Pentagonu w Waszyngtonie.

– Tego dnia nad Nowym Jorkiem rozciągało się piękne błękitne niebo. Jadąc rano przez most, rzuciłem okiem na wieże World Trade Center. Gdy byłem na Manhattanie, usłyszałem w radiu, że w jedną z nich uderzył samolot. Z daleka zobaczyłem dym – opowiada „Uważam Rze” Alex Storożyński, prezes Fundacji Kościuszkowskiej i laureat Nagrody Pulitzera, który dziesić lat temu pracował w redakcji „New York Daily News”. – Gdy wchodziłem do redakcji, jeden z kolegów właśnie wybiegał w kierunku WTC. Jako komentator zostałem w budynku, śledziłem informacje w telewizji. Gdy runęła pierwsza wieża, nie mogłem w to uwierzyć. Poszedłem wtedy nad rzekę Hudson i zobaczyłem, że rzeczywiście stoi już tylko jedna wieża. Gdy runęła druga, pomyślałem, że to jakiś zły sen – wspomina Storożyński. – Potem zobaczyłem reportera, który stamtąd wrócił. Na jego pokrytej pyłem twarzy było widać dwie linie. Linie po łzach. Pomyślałem wówczas, że dobrze, iż tam nie poszedłem. Że dobrze, iż nie widziałem na żywo tych spadających ludzi, bo do końca życia miałbym te obrazy przed oczami – dodaje.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy