Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Ingvar Kamprad Foto: Kristian Pohl / SCANPIX

Król Ikei i grzechy młodości

Katarzyna Zuchowicz

Zszokował Szwedów swoją nazistowską przeszłością, ale czy to mu zaszkodzi? Czy ktokolwiek na świecie przestanie z tego powodu kupować meble jego koncernu?

Ingvar Kamprad, twórca najsłynniejszego na świecie koncernu meblowego, ma obecnie 85 lat, fortunę ocenianą na 23 mld dol. i ponad 300 sklepów w ponad 40 krajach. Jest jednym z najbogatszych ludzi świata, ma jednak opinię miliardera, któremu na luksusach nie zależy. Jeździ starym samochodem, w samolocie wybiera klasę ekonomiczną, nie dba o markowe garnitury. W dodatku, jak na wizerunek skąpca przystało, z samoobsługowych restauracji zabiera sól czy pieprz w saszetkach, a zakupy robi pod wieczór, licząc, że świeże rano produkty o tej porze kupi za połowę ceny.

Największy błąd życia

Szwedzi od lat wielbią go i stawiają za wzór dzieciom, opowiadając anegdotę o tym, jak w dzieciństwie Ingvar był strasznym śpiochem i ojciec nie mógł doprosić się, by pomógł doić krowy. – Nic w życiu sam nie osiągniesz! – powtarzał Feodor Kamprad. Ale gdy mały Ingvar dostał na urodziny budzik, natychmiast nastawił go na godz.  5.50 rano, po czym usunął przycisk wyłączający alarm. – Czas zacząć nowe życie – ogłosił zdumionej rodzinie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?