Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

KWIATY W ZNICZE PRZED PALACEM PREZYDENCKIM FOT. JERZY DUDEK/FOTORZEPA

Poezja nic nie może

Roman Misiewicz

Liryczne opisywanie świata czy tworzenie własnego poetyckiego kosmosu po 10 kwietnia 2010 r. straciło dla mnie sens

Przez zieleń drzew przebija się różowe światło lamp. Księżyc widziany w ich poświacie przybiera kolor krwi. Przywodzi mi to na myśl księgę Joela i słowa Apokalipsy świętego Jana. Migotanie liści, stukot kół o drewniane podkłady mostu na Sole. Patrzę na rzekę, wodę, która zabliźnia się rozdarta filarem mostu. Samochód, którym jedziemy, cały skąpany w odmętach świętej nocy.

Ogarnia mnie wściekłość

Zadaję sobie pytanie, jaki sens ma poetyckie opisywanie świata. Dzielenie się z innymi ludźmi swoim jego widzeniem. Dochodzę do wniosku, że już go nie ma. Po pierwsze prawie nikogo to nie obchodzi, po drugie – inni robili to i robią lepiej ode mnie. No i po trzecie, najistotniejsze – liryczne opisywanie świata czy tworzenie własnego poetyckiego kosmosu po Smoleńsku straciło dla mnie sens.

Nie po Auschwitz, nie po Katyniu, ale po Smoleńsku właśnie. Dlaczego tak? Bo to Smoleńsk, a nie Serebrenica czy Buchenwald, otworzył moje oczy i uszy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez