Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Nieletnim czipsów nie sprzedajemy!

Od pewnego czasu nasz – za przeproszeniem – krąg cywilizacyjny prowadzi krucjatę przeciwko paleniu papierosów

Akcja ta jest zasadniczo zrozumiała i mimo moich liberalnych zapędów budziła we mnie może nie entuzjazm, ile zrozumienie. Aż do czasu, kiedy na placu zabaw pod blokiem zobaczyłem, czym odżywiają się dzieci.

Jest strasznie. Dzieciaki brykające na karuzelach i zjeżdżalniach pochłaniają niesamowite ilości… nawet nie gówna, bo nawóz jest jednak naturalny. Wcinają najbardziej szkodliwe pożywienie, jakie można sobie wymyślić, a jednak nikt – może poza paroma anonimowymi dietetykami – nie bije na alarm. Jest on jednak na tyle cichy, że nie słyszą go i nie przejmują się nim rodzice, którzy owszem na fajka odejdą dwa kroki, ale jednocześnie faszerują swe pociechy czipsami, cukierkami, napojami gazowanymi.Co to jest napój gazowany? Cukier i chemia, wszystko w dużych ilościach. Mordercze, ale poprawia humor, powoduje, że ludzie czują się braćmi. Aż dziw, że w coli nie ma absyntu. Chipsy? Tłuszcz, tłuszcz, tłuszcz oraz przyprawy. Ale jak wiadomo, czipsy mają cudowną moc jednoczenia młodych ludzi i gdzie się pojawią, tam natychmiast jest zabawa, niczym w amsterdamskim coffee shopie. A co to za jedne te cukierki z witaminami, do których tak radośnie zachęca w blokach reklamowych telewizja? No cóż, to znowu cukier i sztuczne składniki. Witamin tam tyle, ile najnowszych piosenek Zbigniewa Hołdysa. I na koniec przyjrzyjmy się wszelkiej maści herbatniczkom i ciasteczkom produkowanym masowo w fabrykach i równie masowo zachwalanych w masowych mediach. Te mniamuszki to przede wszystkim źródło twardych tłuszczów trans, o których każdy dietetyk powie, że mają tyle wartości odżywczych co miny przeciwpiechotne.

Podsumowując: dieta dzieci, przynajmniej w wersji podwórkowej, składa się głównie z cukru, który organizmowi jest potrzebny do niczego, chemicznych dodatków, które są niezbędne wyłącznie ich producentom, oraz twardych tłuszczów trans, które są bardzo niepotrzebne. Więcej: wszystkie te składniki bardzo szkodzą. Fundując naszym pociechom przeciętny zestaw ławeczkowy, zapewniamy im jednocześnie popsute zęby, nadwagę, nadciśnienie oraz podwyższony cholesterol, z którym będą się zmagać przez całe dorosłe życie.

Dzieci zawsze lubiły to, co niezdrowe. A jednak na pewne rzeczy stanowczo im nie pozwalamy (papierosy, piwo, narkotyki), a na inne patrzymy z dobrotliwym lekceważeniem. I nie oburza nas, że rozmaite sympatyczne animowane stworki w telewizji zachęcają małe głuptaski do chrupania tego barachła. To absurdalna asymetria, która może istnieć tylko w wyniku… Właściwie nie wiem w wyniku czego. Chyba w wyniku przyzwyczajenia i potęgi producentów jedzeniowych śmieci. Muszę wyznać, że gdybym był dyktatorem, to czipsy można byłoby kupić od 18 lat, a reklamy napojów gazowanych byłyby zakazane. No i proszę sobie wyobrazić, ile Polska zaoszczędziłaby na służbie zdrowia!

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe