Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Wiedeńska masakra literackim jadem

Maciej Robert

Bernhard kalanie własnego gniazda wyniósł do rangi sztuki

Akcja krótkiej powieści Bernharda rozgrywa się w ciągu jednego wieczoru w trakcie przyjęcia w mieszczańskim wiedeńskim salonie małżeństwa Auersbergerów na cześć znanego aktora ze stołecznego Burgtheater. Aktor się spóźnia, towarzystwo, coraz bardziej pijane, zaczyna plotkować. Ironia, złośliwość, kpina, posunięta do granic możliwości uszczypliwość, furia i zajadłość – oto główne składniki tej perory, w której słynny aktor zostaje nazwany „artystycznym wyjcem”, a szacowne Burgtheater określa się mianem „fabryki ryczącego bezmózgowia”.

„Wycinka” to jednak nie tylko pełna pomysłowych inwektyw zgryźliwa komedia o tym, jak pompatyczna uroczystość zmienia się w pijacką stypę, ale przede wszystkim uniwersalna przypowieść o ludzkim zakłamaniu i obłudzie.

„Wycinka” wznieciła awanturę zakończoną w sądzie. Otóż Gerhard Lampersberg uznał, że rozpoznał się w postaci Auersbergera i złożył pozew do sądu o zniesławienie. Zapadł wyrok zarządzający konfiskatę książki  i zakaz jej rozpowszechniania.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej