Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

FOT. KUBA KAMINSKI/FOTORZEPA

Cuda na kiju Czerwonego Kapturka

Z prof. Zytą Gilowską, członkiem Rady Polityki Pieniężnej, wicepremier i minister finansów za rządów PiS rozmawiają Jacek i Micha Karnowscy

No i mamy, pani profesor, gospodarkę w centrum wyborczego cyklonu. Co więcej, mamy raczej obawy, strach o przyszłość, a nie radość z zielonej wyspy. Dlaczego? Powodem jest tylko kryzys?

Nie. Przede wszystkim to problem zaufania. To jest istota tego, o czym panowie mówią.

I nie jestem tymi nastrojami zaskoczona. One mają bowiem jasną przyczynę: lekkomyślne postępowanie rządu. Trzy lata temu ostrzegałam, że „rząd, jak Czerwony Kapturek, beztrosko bieży przez ciemny las”.

Na czym polegała ta lekkomyślność?

Miała kilka odsłon, to była istna paleta lekkomyślności. Może rządzący nie mieli świadomości, jakie wyzwania przed nimi stoją. Najpierw byli beztroscy, potem chaotyczni, następnie  rozrzutni. Na końcu sięgnęli do pieniędzy na emerytury oraz podnieśli podatki. Wbrew temu, co sami twierdzą, nie działali ani roztropnie, ani konsekwentnie. Liczyli, że przeczekają trudne czasy. Ekonomiści uprzedzali, że światowy kryzys będzie miał kształt albo litery W, czyli będą dwa dołki, albo rozciągniętego U, czyli będzie dokuczliwa stagnacja. Wiadomo było, że idzie poważny kryzys.

Pani profesor mówi o błędach rządzących, a oni twierdzą, że kluczowe są czynniki zewnętrzne. Ten kryzys przyszedł z zewnątrz.


Tak, ale mieliśmy sporo czasu na reakcję. I sporo atutów, jak choćby duży popyt wewnętrzny oraz własny potencjał rozwojowy. A co zrobił rząd? Zanalizujmy po kolei. W 2008 r. wzrost gospodarczy był wysoki, sięgał prawie 5 proc., czyli blisko prognoz poprzedniego rządu. My zakładaliśmy, że w 2008 r. z deficytem sektora finansów publicznych zmieścimy się w 3 proc. PKB, ale dla pewności – wyprzedzająco – zasililiśmy ten rok kwotą 7 mld zł. Oczywiście kosztem wyników za 2007 r., które i bez tego były dobre.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO