Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

ksiadz Jan Twardowski - poeta. Warszawa, 22-08-1998. fot.:Krzysztof Wojciechowski/FORUM

Bestsellerami jesień się zaczyna

Piotr Gociek

Nasz rynek księgarski kuleje, ale pod względem premier najbliższe miesiące zapowiadają się interesująco

Polski rynek książki znów przechodzi zmiany – po wprowadzeniu podatku VAT czytelnictwo spadło, zmniejszają się też średnie nakłady (zwłaszcza tłumaczeń), co wydawcy nadrabiają rosnącą liczbą tytułów. Oznacza to, że jesienne wizyty w księgarniach będą frustrować z dwóch powodów – rosnących cen i coraz większego chaosu informacyjnego wywołanego nadmiarem propozycji.

Wśród zapowiedzi wydawców na najbliższe miesiące brak pewniaków, jakimi swego czasu były biografia Ryszarda Kapuścińskiego czy tradycyjnie rewelacyjnie się sprzedające premiery Waldemara Łysiaka. Jest jednak kilkanaście pozycji, na które warto zwrócić uwagę koniecznie – niezależnie od tego, jak (i czy w ogóle) będą eksponowane na księgarskich witrynach.

Pojedynek olbrzymów

W moim prywatnym rankingu najbardziej oczekiwanych premier literackich jesieni prym wiodą dwa pisarskie olbrzymy, na których nigdy się nie zawiodłem i których każda książka zasługuje na uwagę szczególną: Mario Vargas Llosa oraz Cormac McCarthy. Ten pierwszy przypomni się polskim czytelnikom powieścią „Marzenie Celta” (Znak), a drugi – książką „Suttree” (Wydawnictwo Literackie).

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO