Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Kto kogo chce tu ograć

Jacek Karnowski

Gdy niedospani sztabowcy wpadają rano do swoich sztabów, zapewne jeszcze przed pierwszą kawą rzucają asystentom: Jak z debatami? Kto kogo dziś zaprasza? Czy nasze kontr-kontr-kontrzaproszenie jest jeszcze aktualne, czy musimy wystosować kontr-kontr-kontr-kontrzaproszenie?

Detali dużo, ale w sumie to proste. PO zaszachowała PiS zaproszeniem, PiS zaszachował PO rozmyciem i skomplikowaniem sprawy. Co więcej – PiS potrafi wygrywać bitwy: gdy TVN24 ogłosił debatę „czwórki” (PO, SLD, PSL i PJN) o zdrowiu, Kaczyński skradł całą uwagę, ogłaszając, że w tym samym czasie będzie gościem w Polsacie i TVP Info.PiS unika debat, jak się zdaje, z dwóch powodów. Pierwszy to naturalna niechęć Kaczyńskiego do gry według cudzych reguł. A w tej sprawie PO i media wyraźnie próbowały narzucić melodię. Dwa puste krzesła podczas polsatowskiej pogaduszki Tuska i Pawlaka były taką próbą dyktatu. A przecież pustych krzeseł nie stawia się tylko dlatego, że ktoś odmówił przyjścia. Puste krzesła stawia się, gdy ktoś wycofuje się w ostatniej chwili.

Drugi powód dystansu PiS do debat to obawa przed dostarczeniem „podpałki”. Kaczyński wie, że jeżeli chce – we wrogim otoczeniu – przebić się z przekazem, nie może pozwolić, by jakakolwiek jego wpadka stała się kampanijnym story. A w debacie łatwo o kontrowersyjne zdanie, o krok za daleko, o błąd merytoryczny.

W całej sprawie szczególnie bawią medialne wezwania do debaty „w imię demokracji”. Można zapytać: skoro tęsknota za sporem jest tak silna, to dlaczego w głównych telewizjach ich gwiazdy spierają się wyłącznie ze sobą?

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?