Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Nord Stream uderza w Ukrainę

Ruszył gazociąg Nord Stream wart ok.11 mld dolarów. Dzięki niemu po raz pierwszy Rosja ma możliwość bezpośrednich dostaw gazu do Europy Zachodniej, nie oglądając się na kraje tranzytowe – Ukrainę, Polskę i Białoruś.W 2012 r. gazociąg będzie mógł transportować 27,5 mld m sześc. surowca, a rok później 55 mld. Tymczasem w ubiegłym roku przez Ukrainę do Europy Gazprom przesłał ponad 95 mld m sześc. surowca. Zdaniem analityków dzięki tej inwestycji Gazprom umocni swoją pozycję na rynku. Przy okazji uruchamiania gazociągu premier Rosji Władimir Putin jednoznacznie dał do zrozumienia, że Ukraina traci na znaczeniu jako partner w rosyjskiej polityce energetycznej i rosyjskich dostawach gazu do Europy.

Nord Stream uchodzi za symbol dobrych relacji rosyjsko-niemieckich. Rosjanie już kilkanaście lat temu zaplanowali budowę gazociągu przez Bałtyk i początkowo negocjowali współpracę z fińską firmą Neste. Ostatecznie jednak pozyskanie niemieckich gigantów E.ON i BASF spowodowało, że projekt stał się realny.     —a.ł.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?