W końcu jednym głosem
Kraje UE mają informować o zakupach ropy i gazu
Państwa członkowskie Unii muszą nawzajem informować się o umowach z państwami trzecimi w dziedzinie energii – zdecydowała Komisja Europejska.
Chodzi m.in. o umowy z zewnętrznymi dostawcami dotyczące zakupów ropy i gazu ziemnego oraz umowy w fazie negocjacji.
W poszczególnych przypadkach Bruksela może wydać opinię na temat zgodności tych umów z prawem unijnym i ze wspólnymi celami w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Ten komunikat pierwszy raz w historii określił kompleksową strategię co do stosunków zewnętrznych UE w dziedzinie energii.
Bruksela chce, by państwa członkowskie w dziedzinie energetyki jasno ustalały priorytety i wykazywały się większą solidarnością w ich realizacji. Komisja chce także, by – jeśli będzie to konieczne – umowy energetyczne z państwami trzecimi były negocjowane na poziomie całej UE. Chodzi o przypadki takie jak sprawa umowy z Azerbejdżanem i Turkmenistanem, która dotyczyła gazociągu kaspijskiego. Dla podjęcia decyzji w tej sprawie niezbędne było specjalne upoważnienie Rady Europy. UE zaproponuje również nowe partnerstwo z państwami z południowego regionu basenu Morza Śródziemnego w zakresie projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii.
W trakcie wielostronnych rozmów, w tym prowadzonych na forum Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, UE będzie opowiadać się za wiążącymi na poziomie międzynarodowym standardami bezpieczeństwa nuklearnego i dążyć do rozszerzenia ocen bezpieczeństwa nuklearnego na kraje sąsiadujące z UE. Komisja, wprowadzając te nowe rozwiązania, stara się zapobiec między innymi powtórzeniu się sytuacji z 2009 r., gdy doszło do przerw w dostawie gazu do Europy Zachodniej. O wspólne stanowisko UE wobec krajów trzecich Polska starała się już od tamtego czasu.