Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Chichot Minca, czyli pogrom ulicznych handlarzy

Rafał A. Ziemkiewicz

Raz jeszcze, jak przed sześćdziesięciu laty, władza wygrała „bitwę o handel”

W lawinie sukcesów naszej władzy, odnotowywanych skrzętnie przez media, niektórym umknąć mogła informacja o zaostrzeniu przez Sejm kodeksu wykroczeń. Media otrąbiły ją tytułami takimi jak „Koniec z dzikim handlem” czy „Stop nielegalnym handlarzom”. Oczywiście, z zachwytem, bo jak wiadomo, handlarze, prywaciarze to straszna plaga. Robią z tymi swoimi stolikami straszny bałagan, kompromitują nas przed cudzoziemcami, no i noszą czarne mokasyny do białych skarpet.

Tymczasem w każdej z europejskich stolic (nie wszystkie odwiedzałem, ale zawsze pytam znajomych, ilekroć któryś wybierze się w jakieś nowe miejsce) widok handlujących na ulicy stolikarzy jest zupełnie normalny. W niektórych częściach Rzymu czy Paryża jest ich wręcz zatrzęsienie. Także w Waszyngtonie – a kiedyś tam przez parę tygodni mieszkałem – pamiętam, że gdy spadł śnieg, na ulicach pojawiły się nagle dziesiątki stolików z rękawiczkami, szalikami i ciepłymi czapkami, a gdy rano zaciągnęła ulewa – z parasolami i jednorazowymi pelerynami. Nikomu by do głowy nie przyszło tych handlarzy ścigać, bo wszyscy wiedzą, że są oni tam, na ulicy, potrzebni. Gdyby nie byli potrzebni, nikt by u nich nie kupował, więc by tam nie stali. Proste i zrozumiałe.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?