Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

PREZES CYFROWEGO POLSATU DOMINIKI LIBICKI FOT. JERZY DUDEK / FOTORZEPA

Na fali w stronę słońca

Urszula Zielińska

Kim jest Dominik Libicki, prawa ręka Zygmunta Solorza-Żaka? Sprawnym menedżerem z wizją i... kitesurferem

W  marcu bieżącego roku minęło dziesięć lat od chwili, gdy jeden z najbogatszych ludzi w kraju, Zygmunt Solorz-Żak, przekazał stery satelitarnej platformy Cyfrowy Polsat w ręce Dominika Libickiego. Od tamtej chwili zarówno spółka, jak i 48-letni obecnie menedżer przeszli prawdziwą transformację. Dojrzali i okrzepli.  

Prezes od 5 mld zł

Gdy w 2001 r. 38-letni wówczas wrocławianin Dominik Libicki został prezesem Cyfrowego Polsatu, platforma oferująca płatne pakiety telewizyjne wypracowywała rocznie niecałe 80 mln zł przychodów, a jej straty były niewiele niższe od tej kwoty. W 2006 r. wykazała pierwszy zysk operacyjny. W 2008 r. weszła na warszawską giełdę. W ubiegłym, mimo zaciętej konkurencji ze strony Cyfry+,  własności francuskiego koncernu Vivendi oraz przecierającej szlaki najmłodszej platformy n z grupy TVN Cyfrowy Polsat, zakończył z przychodami sięgającymi 1,5 mld zł i 258 mln zł zysku netto. Kilka tygodni temu liczba abonentów platformy sięgnęła 3,5 mln zł i jej szef ogłosił, że dalsze wzrosty bazy klientów będą już trudne. Platforma dojrzała i potrzebuje bodźca, aby się rozwijać. Gdy wyczerpują się możliwości samorzutnego wzrostu, rynek się nasyca, a sposobem na rozwój stają się przejęcia. Dlatego też pod koniec 2010 r. Solorz-Żak sprzedał Cyfrowemu Polsatowi swoją stację telewizyjną za 3,75 mld zł.

– Jestem najszczęśliwszym menedżerem w tym kraju – mówił Dominik Libicki, gdy ogłaszał transakcję inwestorom i analitykom pod koniec 2010 r. Obecnie zarządza grupą, której giełdowa wartość wynosi 5 mld zł.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość