Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Sandra Eckhardt/Corbis

Dobry przykład jest najlepszy

Marzena Nykiel

Droga, którą prowadzą dzieci i młodzież edukatorzy seksualni, jest ślepa – dowodzą doświadczenia z różnych krajów. Najlepszejest pozostawienie rozwiązania „tych spraw” rodzinie

Około dziesięciu, a nawet do 15 proc. uczniów i uczennic gimnazjów współżyje. Z faktami nie można dyskutować, trzeba się do nich dostosować – grzmiał niedawno w porannym programie publicznej telewizji dr Grzegorz Południewski. – Aby stworzyć tym ludziom bezpieczne życie, trzeba ich edukować. Niestety, w Polsce tej edukacji nie ma – kontynuował, odwołując się do doświadczeń Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton. Doktorowi wtórowała przedstawicielka organizacji, twierdząca, że z telefonu zaufania Pontonu korzysta młodzież, która pyta, czy można zajść w ciążę przez pocałunek.

To najczęściej przywoływany przykład grup lobbujących za wprowadzeniem edukacji seksualnej do szkół. Program wychowawczy Pontonu prześledzić można na stronie internetowej. Nauka zakładania prezerwatyw i stosowania „pigułek po”, nazywanych przez edukatorów antykoncepcją awaryjną, ma stworzyć gimnazjalistom warunki do lepszego, bo „bezpiecznego życia”.

Jedną z głównych metod wywołania społecznego przyzwolenia na edukację seksualną młodzieży jest straszenie statystykami. Najczęściej podawane są informacje ogólne, mówiące, że wiek inicjacji seksualnej z roku na rok się obniża. Badania prof. Izdebskiego przeprowadzone w 2008 r. na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS pokazują, że inicjację seksualną przed 15. rokiem życia przeżyło 7 proc. badanych. W grupie 15- i 16-latków miało ją za sobą 19 proc. osób, a w grupie 17-, 18- i 19-latków 51 proc.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO