Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Jacyś inni

Maciej Pawlicki

Czy dziewczyna „rujnuje swój wizerunek”, trzymając pod pachą książkę laureata Grand Prix Akademii Francuskiej? Czy inteligent musi bluzgać, by pozostać inteligentem?

Na naszych ulicach dwa billboardy obok siebie. Na jednym siedem efektownie ubranych, uśmiechniętych dziewczyn podpisanych swymi imionami i nazwiskami. Na drugim kobieta bez głowy, zredukowana do popiersia, do cycków. A na nich czerwone gwiazdy.

O brawurowym śledztwie dziennika „Metro”, który wytropił, że na wyborczych billboardach kandydatka PiS do Sejmu Sylwia Ługowska dzierży książkę Jeana Raspaila „Obóz świętych”, pisał tydzień temu w „URz” Filip Memches. W międzyczasie do obławy na Raspaila dołączył nawet brytyjski „The Economist”, pisząc, że książka ta „rujnuje wizerunek” urodziwej Sylwii.

Wybory minęły, billboardy z aniołkami PiS gdzieniegdzie pozostały. Sąsiadują z reklamami najnowszego filmu Marka Koterskiego „Baby są jakieś inne”. Wydatne kobiece piersi, a na sutkach sowieckie gwiazdy. Dlaczego komunistyczne, totalitarne symbole użyte zostały jako erotyczne gadżety? Powiem, jak to zrozumiałem, ale najpierw o Raspailu, nie tylko z powodu sąsiedztwa billboardów.

Prorok z wizją

Zaniepokoił mnie Filip Memches, gdy lekceważąco wspomniał o „Obozie świętych” jako „poczciwej ramocie”. A to dlatego, że należę do tych, którzy uważają Raspaila za jednego z najwybitniejszych oraz –  intelektualnie, duchowo i formalnie – najbardziej żywotnych współczesnych pisarzy europejskich. Nie wymagam od dziennikarzy „Metra”, by sprawdzali, jak wielu (a wielu!) nagród Raspail jest laureatem, ale już to, że otrzymał Wielką Nagrodę Akademii Francuskiej (Grand Prix du Roman) za całokształt twórczości, chyba powinni wiedzieć?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?