Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Nazwa ulicy w jezyku litewskim. Ulica Mickiewicza. Fot. Andrzej Sidor/FORUM

Coś złego w powietrzu

Katarzyna Zuchowicz

Dzielą nas historia, wzajemne kompleksy i niespełnione obietnice. Ostatnio najbardziej ustawa o oświacie. Dlaczego nie potrafimy ze sobą rozmawiać?

Tak źle między Polakami i Litwinami w ciągu ostatnich 20 lat jeszcze nie było. – W litewskich gazetach ciągle piszą tylko o Polakach. Otwieram czasopismo i znów o stosunkach Polska – Litwa. Jakby nie było ciekawszych tematów. Nikogo nie interesuje gospodarka? To, że ludzie nie mają pracy? – zastanawia się Lila Andruszkiewicz, kierownik Wydziału Oświaty rejonu wileńskiego.

Na internetowej witrynie tygodnika „Voruta” co drugi tekst mówi o Polakach. Do tego aż trzy karykatury. Na jednej biedny uczeń napisał na tablicy „Litwa”. Ale sroga nauczycielka – z wypisaną na twarzy wściekłością – czerwoną kredą poprawiła „w” na „v”. Na innym rysunku Polacy i Litwini przeciągają linę. Jeden z tekstów nosi tytuł „Dzicy atakują – Wilno w niebezpieczeństwie”. Artykuł powstał w marcu, po wyborach lokalnych, które przyniosły ogromny sukces Polakom w Wilnie. Do dziś umieszczony jest jednak bardzo wysoko na stronie.

– Media wyolbrzymiają problemy. Kiedyś tak nie było. Teraz nie daj Boże rozmawiać z sąsiadami o polskich szkołach. Staramy się w ogóle nie poruszać niektórych tematów i bardzo ubolewamy, że tak jest. Stosunki niby są poprawne, ale wszyscy czujemy, że coś wisi w powietrzu. Czuje się nieufność, niechęć i napięcie – mówi Andruszkiewicz.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez