Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Smudzie matura niepotrzebna

Marek Pyza

Franciszek Smuda na boisku ma coraz lepszą passę. Po niezłych meczach z Meksykiem i Niemcami Polacy znów skutecznie zagrali z Koreą Południową i Białorusią. Trenerowi reprezentacji gorzej idzie przed mikrofonami.

Po meczu z Białorusią zapytany przez reportera TVP o ustawienie obrony powiedział: – Zobaczymy, jak to będzie funkcjonowało w meczach z Włochami czy ze Związkiem Radzieckim.

Film z tą wypowiedzią podbija Internet, gdzie roi się też od komentarzy i pomysłów, z kim jeszcze może zagrać kadra Smudy. Padają nazwy NRD, Austro- Węgier, Czechosłowacji czy Persji.  Pojawiły się już nawet pomysły podziału na koszyki przed losowaniem grup na Euro  z Jugosławią, Królestwem Niderlandów, Cesarstwem Bizantyjskim, a nawet Wizygotami.

Niektórzy w wypowiedzi trenera upatrują nawiązania do mocarstwowej polityki dzisiejszej Rosji. Prawda jest zapewne banalna – mieliśmy do czynienia ze zwykłym przejęzyczeniem, jakie Smudzie zdarzają się regularnie z lekką domieszką niedostatków w edukacji.Selekcjoner polskiej kadry nie ma nawet średniego wykształcenia. Z tego powodu świeżo upieczony poseł Jan Tomaszewski złożył doniesienie do prokuratury, wskazując, że Smuda wyłudził licencję trenerską UEFA Pro potrzebną do prowadzenia reprezentacji. Aby ją zdobyć, trzeba mieć tytuł trenera drugiej klasy, a tu potrzebna jest matura. Bez niej nie można rozpocząć studiów w tzw. kuleszówce (Szkole Trenerów PZPN, zainicjowanej przez nieżyjącego Ryszarda Kuleszę).

Okazuje się jednak, że Tomaszewski przestrzelił. Krystyna Łybacka, która w 2004 r. miała do tego kompetencje, przyznała Smudzie tytuł warunkowo. Była minister edukacji wspomina, że trener miał uzupełnić wykształcenie. Smuda twierdzi, że trenerski dyplom zdobył legalnie, bez żadnych warunków. Do dziś egzaminu dojrzałości nie złożył. „Przeglądowi Sportowemu” powiedział: – Matury rzeczywiście nie mam, jakoś nigdy nie było na nią czasu.  Rozbrajająca to szczerość. Franciszka Smudę dotychczas broniły wyniki. Oby dobra passa go nie opuszczała.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Wojciech Romański

W smoczym kręgu