Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

FPM

Szybciej niż światło

Krzysztof Urbański

Mała, trudno wykrywalna cząstka pobiła rekord prędkości Wszechświata. Ale czy zostanie on uznany?

Neutrino pobiło rekord prędkości światła – takie i podobne tytuły pojawiły się 23 września w mediach na świecie. Te sensacyjne doniesienia ogłoszono po konferencji w CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych), kiedy fizycy ujawnili wyniki eksperymentu OPERA. W doświadczeniach elementarne cząstki zwane neutrinami pędziły szybciej niż światło. W doniesieniach portali, radia, telewizji, gazet pojawiła się informacja: teoria Einsteina legła w gruzach.

Naukowcy z CERN przesyłali wiązkę neutrin ze swojego ośrodka do oddalonego o 732 km podziemnego laboratorium we włoskim Gran Sasso. Zauważyli, że w punkcie docelowym cząstki pojawiły się o 60 miliardowych sekundy wcześniej, niż taki sam dystans mogłoby pokonać światło. Dla laika to czas niewyobrażalnie mały, ale fizycy potrafią go zmierzyć. Doświadczenie powtarzano 16 tysięcy razy, aż badacze uzyskali zadowalający według nich statystyczny poziom istotności, który pozwala mówić o odkryciu.

Naukowcy pracujący w ramach eksperymentu OPERA (angielski skrót od Oscylacyjny Projekt z użyciem Emulsyjnego Rejestrującego Aparatu) ujawnili wyniki eksperymentu – jak twierdzili – aby inni fizycy mogli krytycznie im się przyjrzeć. Na portalach fizyków zawrzało, czemu trudno się dziwić. Czy przewidzieli wrzawę, jaką wywołają w światowych mediach – nie wiadomo.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy