Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

KATARZYNA NOSOWSKA, WOKALISTKA ZESPOLU HEY. FOT. RAFAL GUZ/FOTORZEPA

Nowe blizny

Kasia Nosowska jeszcze bardziej depresyjna i nieprzystępna niż zwykle. I bardzo jej z tym do twarzy

Wojciech Lada

Nosowska to typ niepoprawnego wrażliwca, który nawet spacerując po rzeźni, znajdzie w niej np. intrygującą grę kolorów. Fakt ten czyni z niej artystkę, ale jednocześnie zamyka ją w dość klaustrofobicznym kręgu własnych traum i neuroz. Na całej płycie wirują więc „blizny po pocałunkach”, „rany kłute” czy „bulimiczne serca zwracane na podłogę”, układając się w ponury kolaż kobiecej depresji. Napisane są świetnie, Nosowska wyśpiewuje je z wyjątkową charyzmą, ale ktoś, kto przypadkiem nie jest skrzywdzoną kobietą, może mieć problem z przebrnięciem przez tę godzinną dawkę psychicznych skaryfikacji.trans.gif

Ale to jego kłopot. Nosowska z Marcinem Macukiem po raz kolejny udowadniają na „8”, że są już instytucją. Oboje zbudowali spójny materiał, bardzo zgrabnie powiązany z tekstami, co momentami daje poczucie słuchania soundtracku do jakiegoś lekko psychodelicznego spektaklu. Muzycznie nic tu specjalnie nie oszałamia – czasem mamy do czynienia z niezbyt nowoczesną, klubową elektroniką, kiedy indziej wdziera się klimat całkiem zwyczajnej rockowej piosenki... Samo w sobie nic – jak na Nosowską – nowego, ale w koncepcie całości sprawdza się doskonale.

Tym bardziej – i jest to duży atut albumu – że przez cały czas towarzyszą utworom bardzo delikatnie zaznaczone partie dęciaków i smyczków. Mniej lub bardziej przetworzone altówki, wiolonczele, saksofony, klarnety i trąbki nie atakują słuchacza pretensjonalnym patosem, lecz dobrze podkreślają depresyjny klimat krążka, a jednocześnie scalają utwory w zwartą całość. Nie ma tu nic przebojowego, jakoś trudno wyobrazić sobie którykolwiek z utworów w radiu.

I dobrze. To uroczo nieprzystępna płyta, na tyle szorstka, sugestywna i brutalna, że nawet mężczyzna nie wyjdzie stąd bez blizn.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?