Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

AFP/PATRICK KOVARIK

Paryski targ próżności

Joanna Bojańczyk

W ciągu siedmiu dni na stolicę Francji zwrócone były oczy całego świata mody

Jeszcze parę lat temu tydzień mody w Paryżu Francuzi nazywali po swojemu – pret-á-porter. W tym roku nawet konserwatywny dziennik „Le Figaro” nazwał go Paris Fashion Week. Cóż, Paryż globalizuje się i patrzy na Amerykę, chociaż nie zamierza wypuszczać z garści tytułu stolicy mody. Ale trzeba myśleć biznesowo. Paryskie domy mody liczą na nowe rynki – Indie, Chiny, Brazylię, Rosję. Biedni nie są już tacy biedni, pragną luksusu made in France. Ale mówić trzeba do nich po angielsku.

W czasie siedmiu dni paryskich pokazów mody – obecnie pokazywany jest sezon wiosna/lato 2012 – prezentuje się 92 kreatorów. Każdy pokazuje średnio 40 modeli. Wielkie marki – np. Chanel – mają ich ponad 80, mniejsze przeważnie 30–40. W ciągu tygodnia widzowie i akredytowani dziennikarze (w tym roku w liczbie ponad 2000) zaliczyli dawkę ponad trzech tysięcy sztuk odzieży.

Ale to jeszcze nic. Stacje maratonu mody, który dwa razy do roku przebiega świat, obejmują jeszcze Nowy Jork, Mediolan i Londyn, jeśli wskazać tylko najważniejsze miasta. Nie liczę Madrytu, Moskwy, Hongkongu, Duesseldorfu, Rio... – każde z tych miast chce się dzisiaj pochwalić narodowym przeglądem. Mamy też własny (Łodź), działający od dwóch lat i radzący sobie coraz lepiej. W tym sezonie startuje pod koniec października.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej