Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

O wielkiej powieści i wydawniczych trollach

Krzysztof Masłoń

Jonathan Franzen, którego „Wolność” znalazła się właśnie w polskich księgarniach, uznawany jest za największego pisarza amerykańskiego, a to w obecnej dobie oznacza najlepszego pisarza na świecie. Ten 52-letni prozaik zdobył sławę dziesięć lat temu swoją trzecią, nieznaną jeszcze w Polsce, powieścią „Korekty” nagrodzoną National Book Award i nominowaną do Pulitzera, a teraz – „Wolnością” spotęgował tamten sukces.

Nowa, prawie 600-stronicowa powieść rzeczywiście jest znakomita. To, jak „Korekty”, saga rodzinna, ale także portret współczesnego społeczeństwa amerykańskiego ze szczególnym uwzględnieniem jego klasy średniej, znajdującej się – zdaniem autora – w głębokiej depresji. Przy czym nie uprawia Franzen krytykanctwa, a „Wolność” – zgodnie z tytułem – pokazuje, że jej pogubieni bohaterowie są w stanie odbudować swoje życie, oczywiście, o ile tego naprawdę chcą. To zależy tylko od nich, od ciebie – czytelniku, szamoczący się w toksycznym związku małżeńskim, nieludzko zmęczony wyścigiem szczurów, w którym bierzesz udział właściwie nie wiadomo dlaczego, nawet nie dostrzegającym, że twoje życie staje się koszmarem.  Ale wciąż masz szansę, bo dana ci jest wolność. Jedyna prawdziwa wolność – wolność wyboru.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO